Teknopor EPS “genleştirilmiş polistiren sert köpük”, petrolden elde edilen, köpük halindeki, %98’i hava ve %2’si plastikten oluşan termoplastik, kapalı gözenekli, genellikle beyaz renkli, ekonomik ve hafif bir ısı yalıtım malzemesidir.
Küçük polistiren tanecikler, su buharıyla ısıtılıp organik bir bileşen olan pentan gazıyla şişirilerek ön genleşmeden geçirilir. Taneciklerin içinde oluşan çok sayıda küçük kapalı gözeneklerin içerisindeki pentan gazı, üretim sırasında ve üretimi takiben çok kısa sürede havayla yer değiştirir. Özel silolarda dinlendirilen tanecikler yeniden su buharıyla şişirilir, aralarında boşluk kalmaksızın birbiriyle kaynaşarak bal peteği görünümünde bulunduğu kalıbın şeklini alır ve EPS ısı yalıtım blokları meydana gelir. Küçük kapalı gözenekli taneciklerin içinde hapsolan bu hareketsiz ve kuru hava, EPS ısı yalıtım malzemesinin yapılarda üstün ısı yalıtımı sunmasını sağlar.
Teknopor, Teknopanel’in beyaz ve pembe renkli EPS ısı yalıtım levhalarının markasıdır.
Grafit Teknopor ise EPS üretimi sırasında gri renkli grafit katkısıyla üretilen, EPS ısı yalıtım levhası markasıdır.
,Grafit Teknopor içerdiği grafit katkısı sayesinde kızıl ötesi emicilik ve yansıtıcılık özelliği kazanıp, malzemenin ısıl iletkenlik değerini düşürerek, ısı yalıtım performansını artırır. EPS’yi oluşturan çok sayıdaki taneciğin bünyesinde barındırdığı kuru ve durgun hava, ısı köprüleri oluşturmaz ve ısı kayıplarının önüne geçerek mükemmel ısı yalıtımı sağlar.
Aynı yalıtım performansına sahip diğer ısı yalıtım malzemelerine göre EPS daha ekonomiktir. Ayrıca üretiminde enerji tüketiminin az olmasıyla, üstün teknik özellikleriyle birlikte ekonomik bir seçenek olarak da öne çıkar. EPS, kullanacağınız alana ve taleplerinize göre istenilen yoğunlukta üretilir. İsteklere göre özellikleri değiştirilebildiği için, malzeme israfına ve gereksiz maliyet artışlarına sebep olmaz. Grafit katkılı EPS’nin yalıtım performansı ise EPS’ye göre %20’ye varan oranda daha yüksektir.
EPS ısı yalıtım levhalarının performansı, etkin mekanik dayanımın yanı sıra, içerisindeki kapalı gözeneklerin barındırdığı hava nedeniyle ürünün kullanım ömrü boyunca sabit kalır. Kalınlığı azalmaz, ısı iletkenliği artmaz, mekanik özellikleri değişmez ve diğer özelliklerinde de hiçbir bozulma meydana gelmez.
Bitmiş ürün olarak EPS, hafiflik, kolay işlenebilirlik ve diğer malzemelerle kompozit ürünlerin imalatında kullanılabilirlik gibi özelliklere de sahiptir.
Bütün bu özelliklerinin yanı sıra EPS, %100 geri dönüşümlü bir malzeme olması ve bünyesinde bulundurduğu malzemelerin atmosfere ve ozon tabakasına zarar vermemesinden dolayı çevre dostu bir malzemedir.
İnsan sağlığı ve çevreyle dost olan EPS’nin normal kullanımında toksik ve kanserojen herhangi bir madde içermediği Avrupa Birliği test ve sınıflama birimlerince belirlenmiştir.