Sandviç Panel Özellikleri

Sandviç Panel Katmanları

Yapılarınız için ısı, ses, su yalıtımının yanı sıra yangın ve yük dayanımı da sağlayan sandviç paneller; iç yüz, dış yüz ve yalıtım tabakası olmak üzere 3 katman halinde üretiliyor.

Sandviç Panel Uygulama Alanları

Sandviç panel; fabrikalardan stadyumlara, alışveriş merkezlerinden yüzme havuzlarına pek çok yapı için dayanıklı ve ekonomik bir çözüm. Sanayi yapılarının ve sosyal alanların yanı sıra, askeri yapılar, zirai yapılar, prefabrik yapılar, şantiye binaları, silolar ile konutlar gibi yeni uygulama alanlarıyla da sandviç panel, dünyada her geçen gün daha fazla tercih edilen bir ürün olarak öne çıkıyor.
Sandviç Panel Avantajları

Hızlı ve Kolay Montaj
Kesintisiz hatlarda üretilen sandviç paneller, geleneksel sistemlerin aksine, tesisinizin yapısına göre istediğiniz ölçülerde, yalıtım tipinde ve renklerde hazırlanan, mühendisliği ve kalite kontrolü önceden fabrikada yapılan, montaja hazır, birbirlerine tam uyumlu parçalar halindedir.

Sandviç panellerin montajı, geniş yüzeylerde bulunan az birleşim noktası sayesinde çok kolaydır. Gelişen nakliye imkanları ve mekanik kaldırma ekipmanlarının yardımıyla taşıma ve kaplama süresi oldukça azalır. Böylece projeniz kısa sürede teslim edilir, zamandan tasarruf etmiş olursunuz.

Mükemmel Isı Yalıtımı
Isı yalıtımı, kışın ısınmak yazın serinlemek için harcanan enerjiyi azaltmak ve konforlu ortamlarda yaşamak amacıyla ısı geçişini engelleyen önlemler almak demektir. Sandviç paneller ısı yalıtımı için oldukça uygun bir yapı malzemesidir.

Sandviç paneller, PUR, PIR, EPS ve Mineral Yün yalıtım malzemeleri sayesinde yüksek ısı yalıtımı sunar. Sandviç panellerle yapacağınız ısı yalıtımı, ısı hareketleri ile yoğuşmadan kaynaklanan küf, nem gibi problemleri önler, yapınızın sağlam ve uzun ömürlü olmasını sağlar. Sandviç panellerde yalıtım malzemesinin kalınlığı, yük taşıma kapasitesine, bölge şartlarına, yapının kullanım amacına ve ısı yalıtım değerine göre değişiklik gösterir.

Yatırım Ekonomisi
Bir çok yapı türünde, uygun sandviç paneli seçerek hem konstrüksiyon hem de montaj süresinden tasarruf edebilirsiniz. Kolay montaj özellikleri sayesinde bina içi aktiviteleri etkilemeden genişleme ve yenileme yapabilirsiniz. Üstelik, paneller sökülüp tekrar kullanılabileceğinden hem ekonomik, hem de pratiktir.

Sandviç panellerin hafif olması, nakliye ve temel konstrüksiyon maliyetlerinde de size avantaj sağlar. Ayrıca dayanıklı yapıları sayesinde bakım maliyetleri düşük olur.

Kısacası sandviç panel, hızlı ve estetik bir çözüm olduğu kadar, uzun ömürlü olma özelliğiyle de ekonomiktir.

Yapılarınızda Estetik Görünüm
Yapınızın görünümü, hayallerinizin aynası gibidir. Bu yüzden yapılarınızın estetiği için sandviç panellerimize her gün yeni fikirler ekliyoruz. Yatay, düşey veya açılı olarak yerleştirilebilecek yapıda ve değişik renklerde tasarlanan sandviç panellerle yapınızın dış cephelerine hareket kazandırabilir, estetik bir görünüm elde edebilirsiniz. İç bölmelerde de kullanılabilme özelliği sayesinde sandviç panellerle farklı tasarımlar yaratabilirsiniz.

Yüksek Yangın Direnci
Binanız için yangın yalıtımına uygun sandviç panel seçerseniz, olası bir yangın durumunda yangının bina içinde ve çevresinde büyümesini geciktirmiş, binadaki can ve mal güvenliğini de korumuş olursunuz.

Yangın yalıtımı için sandviç panel seçerken, yangına dayanım süresini, yangına karşı direnci, yapınızın büyüklüğü ve yüksekliği gibi etkenleri göz önünde bulundurmalı, Mineral Yünlü ya da FM onayı bulunan PIR dolgulu sandviç panelleri tercih etmelisiniz.

Hava ve Su Sızdırmazlığı Teknopanel sandviç panelleri, sahip olduğu mükemmel birleşim detayı sayesinde su ve hava sızdırmaz. Isı yalıtımının sürekliliğini sağlayan sandviç paneller sayesinde yapınızın hiçbir noktasında ısı kaybı olmaz. Böylece, yapınızda ısıtma ve soğutmayı kontrol altına alırsınız, enerji verimliliği sağlarsınız.

Su sızdırmazlık özelliğine sahip sandviç paneller, kar ve yağmur gibi doğa şartlarına karşı aktif su yalıtımı yapar, nem ve küf oluşumunu engeller. Böylece yapınız için sağlıklı ve konforlu bir ortam sağlanmış olur, taşıyıcı sistemlerde korozyon oluşmasını engeller. Yapınızın dayanıklılığını artırarak gücüne güç katar.

Gürültüsüz Yapılar
Gürültünün insan üzerindeki zararlı etkilerini en aza indirmek, istenmeyen sesleri dışarıda bırakmak ve gürültülü alanlardan çevreye yayılan sesi de azaltmak için ses yalıtımı yapmak olmazsa olmazdır.

Çatı ve cephelerde kullanılan akustik özellikli sandviç paneller, mineral yün yalıtım dolgusu ve perfore sac yüzeyi sayesinde üstün ses yalıtımı özelliğiyle gürültüden uzak, sağlıklı ve konforlu alanlar yaratarak iş verimini artırır, iş kazalarının oluşmasını engeller.


Sandviç Panel Yalıtım Seçim Rehberi

Her yapının işlevi de ihtiyacı da farklı. Yapınızın ısı, su, ses yalıtımı ve yangına dayanım gibi ihtiyaçlarına göre sandviç panel seçimi de farklılık gösterir. Yalıtım dolgusunu yapınızın ihtiyacına uygun olarak seçmeniz, sandviç panelden alacağınız performansı olumlu yönde etkiler.

Sizin için hazırladığımız Sandviç Panel Seçim Tablosu’ndan yapınızın özelliklerine ve ihtiyacına uygun yalıtım malzemesini seçebilirsiniz.


Sandviç Panel Yalıtım Seçim Rehberi

Poliüretan (PUR)

Poliüretan, özel üretim şartlarında polyol ve izosiyanat ana bileşenlerinin, katalizör maddelerle yüksek basınç altında karışımlarıyla oluşan sert köpüktür.

Kapalı hücre yapısı sayesinde üstün ısı yalıtımı sağlayan poliüretanın boyutsal kararlılığı yüksektir ve su emme özelliği bulunmamaktadır. İçinde bakteri üremez. Yüksek basma dayanımı sayesinde de mekanik performansı oldukça iyidir.

Poliizosiyanürat (PIR)

Poliüretan köpüğün ana bileşenlerinin farklı karışım miktarında kimyasal reaksiyona girmesi sağlanarak poliizosiyanürat adında yeni bir makro molekül yapı oluşturulur. Poliizosiyanürat sert köpük, yapısındaki farklılık nedeniyle, poliüretanın yangına dayanım performansının artırılıp geliştirilmiş halidir. Herhangi bir yangın durumunda, duman oluşumu da poliüretana göre oldukça düşüktür.

Mineral Yün

Mineral yün, inorganik kayalar ve diğer inorganik oksitlerin, yüksek sıcaklıkta ergitilmesiyle elde edilen elyafa verilen genel isimdir. Lifli ve açık hücre yapısına sahip mineral yün, ses yalıtımı ve yangına dayanımda yapınız için mükemmel bir seçimdir. Isı yalıtımında ise PUR ve PIR’dan daha düşük yalıtım değerine sahiptir.

Sandviç panellerde mineral yün, tam otomatik üretim tesisimizde dilimlenir ve lifleri panel yüzeyine dik hale getirilerek kullanılır. Böylece, panelin basınca karşı dayanıklılığı artmış olur ve mekanik değeri iyileşir.

Mineral yün yalıtım malzemesini, özellikle yüksek ses yalıtımı gerektiren ve yangın riski taşıyan veya yanıcı, patlayıcı maddelerin depolandığı yapılarda tercih edebilirsiniz.

Ekspande Polistiren (EPS)

Ekspande polistiren, petrol türevi, termoplastik bir malzemedir. Çok küçük tanecikli bir yapıya sahip olan polistiren ham maddesi, önce su buharı kullanılarak ısıtılır ve genleştirilir. Taneciklerin şişirilmesi için organik bir bileşen olan pentan gazı kullanılır. Polistiren tanecikleri, şiştikten sonra birbirlerine sıkıca yapışır ve içinde bulundukları kalıbın şeklini alır. Kalıplanarak blok haline getirilen ekspande polistiren, levhalar halinde kesilerek kullanılır.

Pentan gazı bu sürecin sonunda havayla yer değiştirir. Küçük kapalı gözenekli taneciklerin içinde hapsolan bu hareketsiz ve kuru hava, EPS levhaların yapılarınız için üstün ısı yalıtımı sunmasını sağlar.

EPS, ısı yalıtım tipleri arasında en ekonomik ve hafif olan üründür.


Sandviç Panel Boya ve Renk Seçimi

Sandviç panellerin iç ve dış yüz özellikleri, yapınızın maruz kalabileceği çevre şartlarına göre belirlenmelidir.

Sandviç panelin dış yüzü; atmosferik kirlilik, rüzgar, güneş ve ultraviyole ışınlarına temasla oluşan sıcaklık değişimleri ile kimyasal ve fiziksel etkilere dayanıklı olmalıdır.

İç yüzü ise, sandviç panelin ısı yalıtım tabakası sayesinde dış yüze göre daha düşük sıcaklığa sahiptir. Böylece iç yüz, atmosfer koşullarından ve UV ışınlarından etkilenmez. Ancak iç yüzeyler, yapınızın iç ortam şartlarından kaynaklanan yoğuşma ve kimyasal gazlar gibi farklı kimyasal ve fiziksel etkilerle karşı karşıya kalabilir.


Sandviç panel yüzeylerinde kullanılacak metal alt katman, boya tipi ve renk seçimleri; yapınızın işlevi, maruz kalacağı çevre şartları, estetik ve ekonomik ihtiyaçlara göre yapılmalıdır.

Sandviç panellerin metal yüzey alternatifleri:
• Sıcak daldırma galvaniz veya galvalum sacın boyanmasıyla elde edilen boyalı sac
• Naturel veya boyalı alüminyum ve paslanmaz çelik

En çok tercih edilen alt katman olan galvaniz sac, sandviç panelin yapısal dayanımını güçlendirir, yalıtım tabakasını koruyarak sandviç panelin daha uzun ömürlü olmasını sağlar.

Boyalı Galvaniz Sac Katmanları

Boyalı Galvaniz Sac Üretim Aşamaları

Sıcak daldırma yöntemiyle 100 gr/m2 - 275 gr/m2 arasında çinko tabakasıyla kaplanarak galvanizlenen sac, rulo boyama olarak adlandırılan yüksek otomasyonlu kesintisiz hatlarda üretilir.

Rulo açıldıktan sonra alt ve üst yüzeyler özel kimyasallarla temizlenir, ardından korozyon direncini artırmak ve boyanın tutunmasını güçlendirmek için kromatlanır. Her iki yüzeye astar uygulanır. Arka yüzey astarının görevi, sandviç panel yalıtım tabakasının yapışkanlığını artırmaktır. Astarlı yüzeyler fırınlandıktan sonra, ön yüzeye son kat boya uygulanır. Ardından tekrar fırınlanır, soğutulur ve sandviç panel üretiminde kullanılmak üzere hazır boyalı rulolar halinde paketlenir.  • 1. Yalıtım Tabakası
  • 2. Arka Astar
  • 3. Kromatlama
  • 4. Galvanizleme
  • 5. Sac
  • 6. Galvanizleme
  • 7. Kromatlama
  • 8. Astar Primer
  • 9. Son Kat Boya


Boya Renkleri

Boyalı galvaniz sac üretiminde renkleri belirlerken referans olarak RAL renk kartelası kullanılır. Teknopanel’in sandviç panellerinde kullandığı standart polyester boyalı sac renklerini aşağıdaki tabloda görebilirsiniz.


Boya Tipleri ve Özellikleri

Yapınızın yeri ve ihtiyaçlarına göre, Teknopanel’de sandviç panel için kullanabileceğiniz farklı boya alternatifleri bulunuyor.

Polyester Boyalar

Renk ve parlaklık seçeneklerinin çeşitliliği ve ekonomik bir çözüm olması nedeniyle polyester boyaların kullanım alanları oldukça geniştir. Ayrıca polyester boyaların esneklik, aşınma, korozyon, nem ve darbe dayanımları da oldukça yüksektir. Uygulama kalınlıkları kullanım yeri ve beklenen performansa göre 20-25 μm ile 60 μm arasında değişiklik göstermektedir.

PvDF Boyalar

PvDF boyaların en güçlü yönleri; renk ve parlaklık dayanımlarının, tebeşirlenme dirençlerinin ve pek çok kimyasala karşı dirençlerinin yüksek olmasıdır. Ayrıca esnekliği, darbe ve aşınma dayanımları da oldukça iyidir. Öte yandan PvDF boyaların çizilmeye karşı dirençleri daha az, renk ve parlaklık seçenekleri de polyester boyalara göre sınırlıdır. Uygulama kalınlıkları 25 μm ile 28 μm arasında değişiklik göstermektedir.

Poliüretan Boyalar

Poliüretan boyalar, poliamid takviyesiyle çok yüksek çizilme ve sürtünme direncine sahiptir, düz ve desenli olarak uygulanabilir. Korozyon dirençleri, renk ve parlaklık dayanımları ile form verilebilirlikleri yüksektir. Yaygın uygulama kalınlıkları 20-25 μm arasındadır, ancak daha kalın uygulamalar için de elverişlidir.

Plastisol Boyalar

Plastisol boyalar, diğer boya türlerine göre daha yüksek uygulama kalınlıklarına sahiptir. 100-120 μm arasında değişen kuru film kalınlıkları yaygın olarak kullanılmaktadır. En güçlü yanları ise korozyon ve nem dayanımlarının yüksek olmasıdır. Ayrıca kabartma uygulamasına elverişlidir. Öte yandan plastisol boyaların, diğer boya türlerine göre renk ve parlaklık dayanımları azdır. Bu nedenle güneş ışınlarının çok etkili olmadığı, UV direncinin çok önemli olmadığı soğuk ve nemli iklim şartlarında
ya da soğuk depo uygulamalarında tercih edilir.

PVC Filmler

PVC filmler, galvaniz sac veya alüminyum yüzey üzerine lamine edilerek iç veya dış ortamlarda kullanılır. Yüksek korozyon ve nem dayanımı ile özellikle soğuk depo uygulamalarında tercih edilir. Kullanım yeri ve amacına göre film kalınlığı 120 μm ile 800 μm arasında değişiklik göstermektedir. Pürüzsüz, dokulu veya baskılı alternatifleri ile estetik görünüm sağlar.

Yapınızda kullanacağınız sandviç paneller için boya tipini, çevre şartlarına bağlı olarak aşağıdaki tablodan seçebilirsiniz.